Dermatitis u doslovnom prevodu znači upala kože, ali on obuhvata čitav spektar različitih tegoba. U većini slučajeva rani stadijumi dermatitisa odlikuju se suvoćom, crvenilom i svrabom kože, iako akutni napadi mogu da dovedu do krastastih ljuski ili balona iz kojih izlazi tečnost.
S obzirom na to da mnoga sredstva nadražuju kožu, lekar će pokušati da suzi dijagnozu na specifičnu kategoriju dermatitisa, iako je lečenje slično kod većine vrsta nadražaja i kožnih upala.
Uzroci dermatitisa
Ovo su najčešći opšti tipovi dermatitisa i njihovi tipični uzroci:
1. Kontaktni dermatitis po pravilu izaziva pojavu ružičastog ili crvenog osipa na koži, koji može, a ne mora da bude praćen svrabom. Možda će biti teško da se odredi tačan uzrok kontaktnog dermatitisa.
Među biljkama, glavni krivci su otrovni bršljan, otrovni hrast i otrovni ruj, iako na neke osobe nadražujuće deluje dodir s određenim cvećem, travama, voćem i povrćem.
Česta hemijska nadražujuća sredstva uključuju deterdžente, sapune, hlor, neka sintetička vlakna, aceton (skidač laka za nokte), antiperspirante i formaldehid (koji se nalazi u tkaninama koje nije potrebno peglati, imalinima, lepilu za veštačke nokte, iverici i dr.).
Nošenje gumenih rukavica, neoprane nove odeće ili pozlaćenog/posrebrenog nakita takođe može da izazove kontaktni dermatitis. Upalu često izazivaju i kozmetički proizvodi i proizvodi za negu kože.
2. Numularni dermatitis sastoji se od naročitih crvenih delića kože u obliku novčića, koji najčešće mogu da se vide na nogama, stražnjici, šakama i rukama osoba starijih od 55 godina.
Ovo oboljenje može biti posledica života u suvom okruženju, tuširanja jako vrućom vodom, kao i stresa i drugih kožnih poremećaja.
3. Seboreični dermatitis sastoji se od masnih, žućkastih ljuskica na kosmatom delu glave i drugim predelima pokrivenim dlakama, kao i na licu ili polnom organu i u naborima kože duž nosa, ispod dojki i drugde.
Ova bolest može da se poveže s nedostatkom biotina kod male dece – kad je poznata kao temenjača – ili s prekomernim lučenjem ili začepljenjem lojnih žlezda kod odraslih. Može da se pogorša stresom i česta je kod obolelih od SIDE.
4. Hipostazički dermatitis posledica je slabog protoka krvi. Vene u donjem delu nogu ne uspevaju uspešno da vraćaju krv, što izaziva usporavanje protoka krvi i nakupljanje tečnosti. To dovodi do nezdravog rasta uzročnika dermatitisa i nadraživanja kože, naročito oko članaka.
5. Atopijski dermatitis ili ekcem je stanje u kom koža izrazito svrbi, ljušti se, otiče i ponekad se stvaraju mehurići. Ekcem obično spada u porodična oboljenja i često se povezuje s alergijama, astmom i stresom.
Dijagnostički postupci
Većina tipova dermatitisa može da se dijagnostikuje lekarovim posmatranjem nadražaja i mesta gde se nalazi na telu. Može da se uzme uzorak kože radi mikroskopske analize.
Da bi se odredili uzroci kontaktnog dermatitisa, lekar će možda da isproba test s flasterima, primenu materija za koje se sumnja da nadražuju kožu, na predele kože na leđima. Ako ne dođe do upale posle dva do četiri dana, lekar primenjuje druge moguće nadražujuće materije sve dok uzrok ne bude jasan.
Koji su simptomi dermatitisa?
Suva crvenkasta koža sa svrabom ukazuje na neki oblik dermatitisa, čijih je oblika puno.
- Crveni osip koji je ograničen na predeo kože izložen nadražujućem sredstvu verovatno je kontaktni dermatitis, alergijska reakcija.
- Crveni, okrugli delić kože koja vlaži, ljuskava je ili skorena i svrbi ukazuju na numularni dermatitis, čest kod starijih osoba koje imaju suvu kožu ili žive u suvom okruženju.
- Masne, žućkaste ljuske na temenu i obrvama, iza ušiju i oko nosa ukazuju na seboreični dermatitis; kod male dece naziva se temenjača.
- Koža koja se ljušti, deluje masno i ponekad je ulcerozna i pojavljuje se s unutrašnje strane donjeg dela nogu i oko članaka može da ukazuje na hipostazički dermatitis.
- Izuzetno uporan svrab može da ukazuje na atopički dermatitis (atopijski) ili ekcem.
Kada je potrebno obratiti se lekaru?
- Ako na koži imate ranice koje vlaže ili druge znakove infekcije. Možda vam je potrebno lečenje antibioticima ili drugim lekovima.
- Ako zahvaćena koža ne reaguje na lečenje kremama ili medicinskim šamponima koji se nabavljaju bez lekarskog recepta. Potrebna vam je lekarska dijagnoza i lečenje.
- Ako ste tokom izbijanja ekcema u kontaktu sa osobom koja ima virusno ožno oboljenje (herpes ili bradavice), u povećanoj ste opasnosti od zaraze virusom.
Lečenje dermatitisa
Prvi korak u lečenju dermatitisa je određivanje i uklanjanje uzroka. Većina blagih kožnih upala dobro reaguje na tople kupke posle koje se na kožu nanesu vazelin ili hidrokortizon krema koja se nabavlja bez lekarskog recepta.
Seboreični dermatitis može da reaguje na šampon na bazi katrana kamenog uglja; izbegavajte sunčanu svetlost prvih ekoliko sati posle njegove upotrebe budući da povećava opasnost od sunčanih opekotina temena glave.
Kad se jednom odrede nadražujuće materije, koje izazivaju kontaktni dermatitis, lečenje će se zasnivati na njihovom izbegavanju, ublažavanju alergije ili drugim mehanizmima.
Da biste ubrzali sušenje ranica od numularnog dermatitisa, kvasite bolestan predeo u slanoj vodi, zatim nanesite kortikosteroidnu kremu.
Ako vas muči hipostazički dermatitis, nosite čarape za podupiranje vena i često se odmarajte podignutih nogu da biste poboljšali protok krvi.
VAŽNO: Jedna od najčešćih zabluda kada se radi o atopijskom dermatitisu jeste da pored prepisane terapije ne treba koristiti nikakvu drugu hidratantnu kremu i emolijense. Ovo nikako nije slučaj.
Redovna nega i hidratacija kože kremama koje su namenjene atopičnoj koži je veoma važna, jer takvu kožu treba stalno negovati. Naša preporuka je Allergoff® atopijska linija proizvoda, koja uključuje kremu, uljanu kupku i hidratantnu emulziju.
Allergoff® atopy linija se preporučuje za svakodnevnu upotrebu kod dece i odraslih u borbi sa dermatitisom i suvom kožom.
Konvencionalna medicina i lečenje dermatitisa
Da biste smanjili upalu i izlečili nadraženost većine vrsta dermatitisa, lekar obično preporučuje kortikosteroidnu kremu koja može da se nabavi na lekarski recept ili bez njega, a možda će da propiše i oralni antihistaminik za ublažavanje jakog svraba i antibiotik ako se javi sekundarna infekcija.
Teži slučajevi seboreičnog dermatitisa mogu da zahtevaju i kortikosteroidne injekcije.
Hipostazički dermatitis može da uključi lečenje katranskom ili cinkovom smesom, koja mora da ostane na ranicama do dve nedelje; ova metoda zahteva previjanje koje će da obavi osposobljena stručna osoba.
Prevencija dermatitisa
Najbolji način sprečavanja osipa izazvanog dodirom s otrovnim biljkama, poput otrovnog bršljana, jeste da isperete izloženu kožu sapunom i vodom što je moguće pre, posle dodira.
Većina drugih slučajeva dermatitisa javlja se kod osoba osetljive kože i može da se spreči jedino izbegavanjem nadražujućih materija.
Ako imate atopijski ili seboreični dermatitis, na primer, imate i nadprosečne izglede da budete alergični na nikl u nakitu ili isušivanje kože tokom zime. Čini se da su osobe svetle puti naročito sklone kožnim tegobama. Preporučuje se redovna hidratacija kože odgovarajućom kremom.
Ako osećate da ste u opasnosti, razmislite o ovim preventivnim merama:
- Kod kuće i na poslu upotrebljavajte ovlaživač da biste sprečili preterano isušivanje vazduha.
- Nosite široku odeću od prirodnih vlakana; sirovi pamuk je idealan.
- Izbegavajte posrebren i pozlaćen nakit, naročito u ušima, da biste sprečili osipe vezane za nikl. Sigurnije je da odaberete minđuše čiji je deo koji prolazi kroz uho napravljen od hirurškog čelika ili 14-karatnog zlata.
- Ne nosite kaiš za sat koji vam je tokom dugih vremenskih perioda pritisnut na kožu; trenje i nakupljanje znoja mogu da izazovu osip.
- Upotpunite ishranu dodatnim količinama vitamina A, E i grupe B i cinka.
- Namažite kožu posle kupanja nenamirisanim losionom ili kremom bez konzervansa. (Preporuka: Allergoff® krema za suvu i atopijsku kožu)
Literatura: The medical Advisor, the complete guide to alternative and conventional teatments