Šta je psorijaza?
Psorijaza je autoimuno hronično oboljenje kože, za koju još uvek nije otkriven lek, ali postoje prirodni preparati koji će obolelima mnogo olakšati sve neprijatnosti i nelagodnosti koje im donosi ova bolest.
- Psorijaza nije zarazna
- Psorijaza je povezana sa problemima imunološkog sistema
- Postoji više vrsta psorijaza
- Smanjenje stresa je ključni deo lečenja psorijaze
- Lek za psorijazu kao mit
Psorijaza nije zarazna
Ne morate se brinuti da ćete biti zaraženi ukoliko ste bili u bližem kontaktu sa osobom zaraženom psorijazom. Psorijaza veoma često može imati emocionalni uticaj na ljude, kao što je depresija, izbegavanje aktivnosti koje zahtevaju otkrivenu kožu, na primer odlazak na bazen, plivanje, sunčanje… Iz ovih razloga izuzetno je važno shvatiti da pojavni oblici psorijaze nisu zarazni i da ne treba izbegavati ljude koji su njome zaraženi.
Psorijaza je povezana sa problemima imunološkog sistema
U telu, naši zaštitnici su bela krvni zrnca. Ona nam pomažu u borbi protiv infekcija i zaceljenja rana. U slučaju psorijaze, prenosioci belih krvnih zrnaca počinju da napadaju zdrave ćelije. Iz ovog razloga, nove ćelije kože jure na površinu brže nego inače. Uobičajene ćelije kože rastu duboko u koži i na površinu se izdižu polako, životni ciklus im je oko mesec dana, nakon čeka odumiru i otpadaju.
Kod ubrzanog procesa usled psorijaze, ovaj tok se može obaviti samo za nekoliko dana!
Usled ovog ubrzanog procesa, uobičajene ćelije kože nemaju vremena da otpadnu i dolazi do nakupljanja ćelija kože, usled čega se stvaraju površine zadebljane od mrtvih ćelija.
Postoji više vrsta psorijaza
Ne izgledaju sve psorijaze isto, a mi možemo biti zaraženi sa više njih u isto vreme!
Najčešća podela je na 5 vrsta:
- Plak psorijaza
- Eritrodermična psorijaza
- Inverzna psorijaza
- Pustularna psorijaza
- Gutatna psorijaza
Plak psorijaza
Američka akademija za dermatologiju (AAD) procenjuje da oko 80% ljudi koji boluju od psorijaze, upravo imaju plak psorijazu. U pitanju je najčešća vrsta oboljenja. Psorijaza plaka izaziva upaljenu, uzdignutu, crvenu kožu, prekrivenu srebrnasto-belim ljuskama. Može se pojaviti bilo gde na vašem telu, ali najčešće se može uočiti na laktovima, kolenima i glavi. Nemojte se uplašiti ukoliko ugledate i krv, jer do krvarenja dolazi usled preteranog češanja i isušivanja kože.
Eritrodermična psorijaza
Jedan od najređih, ali i najopasnijih tipova psorijaze. Ovaj oblik psorijaze pokriva velike površine kože crvenim pečatima, koja izgleda kao da je opečena. Ostali simptomi uključuju jak svrab, peckanje ili ljuštenje, ubrzane otkucaje srca, promenu telesne temperature. Ukoliko primetite ili osetite neki od ovih simptoma, obavezno se javite lekaru.
Inverzna psorijaza
Ova vrsta psorijaze najčešće se pojavljuje u naborima kože, kao što su prepone, pazuh ili deo ispod grudi. Javlja se u obliku mrlja koje su jarko crvene, glatke i sjajne, ali bez ljuspi. Uobičajeni pokretači ove vrste su znojenje i gljivične infekcije.
Pustularna psorijaza
Ova vrsta psorijaze se uglavnom pojavljuje kod odraslih. Karakterišu je plikovi ili pustule ispunjeni gnojem, okružene crvenom kožom. Oni mogu izledati zarazno, ali ne brinite, kao što smo pomenuli na početku, ne dovode vas u opasnost da budete i vi zaraženi istom. Na kraju dolazi do ljuštenja kože, koja može izazvati svrab i bolove na zahvaćenim površinama. Simptomi ove vrste uključuju groznicu, jezu, mučninu, slabost mišića i ubrzan rad srca. Pokretači su nagli prestanak uzimanja sistemskih steroida, emocionalni stres, trudnoća, infekcije i alergije…
Gutatna psorijaza
Ova vrsta najčešće pogađa decu i osobe do 30 godina. Gutatna psorijaza uzrokuje male, ružičasto-crvene mrlje na koži. Ova vrsta najčešće se pojavljuje na našim ledjima, rukama i nogama, ali takodje se može uočiti i na ušima, skalpu i licu. Može nestati u roku od nekoliko nedelja, čak i bez lečenja, ali postoje i oni tvrdoglaviji slučajevi koji zahtevaju lečenje.
Smanjenje stresa je ključni deo lečenja psorijaze
Pored krema i lekova koji modifikuju bolest, aktivnosti za suzbijanje i ublažavanje stresa su veoma važne u sprečavanju izbijanja psorijaze. Stres može otežati stanje i pogoršati oblik psorijaze i čak može produžiti vreme do uklanjanja bolesti. Meditacije ili vežbanje kao tehnike za smanjenje stresa, najverovatnije neće u potpunosti ukloniti simptome psorijaze, ali će sprečiti da se ona pogorša.
Dok je stres faktor pogoršanja, sama psorijaza može doprineti negativnim psihološkim posledicama. Samim prekidom stresnog ciklusa, olakšavamo i činimo veliku i bitnu stvar terapijskom pristupu. Smanjenje stresa kroz psihoterapiju može biti veoma korisno u lečenju pacijenata sa psorijazom koji reaguju na stres.
Lek za psorijazu kao mit
Psorijaza se smatra hroničnim i doživotnim stanjem, ali može se lečiti prirodnim kremama i lekovima. Nakon što se psorijaza povuče, koža bude zdrava i u redu, ali to ne znači da ste se zauvek rešili psorijaze, već da je završen samo jedan od njenih ciklusa.